• 501 375 568
  • wielun@timetax.pl
  • 98-300 Wieluń ul. Targowa 2

Jakie zmiany czekają księgowych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu?

Rok 2022 dla biur rachunkowych może być naprawdę trudny. Wszystko związane jest z wprowadzeniem w życie od 1 stycznia 2022 roku tzw. Polskiego Ładu. Zmian będzie naprawdę dużo, a tym samym przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że ceny usług księgowych wzrosną w związku z Polskim Ładem. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak dużo.

Jakie zmiany czekają biura rachunkowe po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu?

Wielu przedsiębiorców stawia sobie pytanie – czy będzie podwyżka cen usług księgowych? Niestety będzie, nie do końca znana jest tylko jej wysokość. Wiąże się to przede wszystkim z nowymi wyzwaniami, jakie będą stawiane przed osobami zajmującymi się rachunkami, nie ma więc się co dziwić temu, że cennik usług księgowych w 2022 roku będzie wyglądał nieco inaczej niż teraz.
Polski Ład uznawany jest na jedną z największych i najbardziej rewolucyjnych zmian, jakie zaszły w polskim prawie w ostatnich latach. Warto wiedzieć, że od początku roku nowelizacji poddanych zostanie aż 26 ustaw, dotyczących przede wszystkim kwestii związanych z opodatkowaniem dochodów, obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, obowiązków przedsiębiorców i konsumentów, uprawnień organów skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście tych zmian będzie zdecydowanie więcej. Ich wprowadzenie w życie najbardziej jednak będzie odczuwalne w skutkach dla przedsiębiorców i biur rachunkowych.

Co warto wiedzieć o zmianach związanych z Polskim Ładem?

Polski Ład wraz z początkiem 2022 roku w prawie podatkowym wprowadzi wiele istotnych zmian. Przede wszystkim zwiększona zostanie kwota wolna od podatku do 30 000 zł. Zwiększony zostanie również drugi próg podatkowy do 12 000 zł (obecnie wynosi on 85 528 zł). Nowością będzie również możliwość wspólnego rozliczania się małżonków już w roku, w którym zawarty został związek małżeński.
Więcej zmian oznacza więcej ciężkiej pracy dla biur rachunkowych, które nie tylko będą miały więcej zadań do wykonania, ale również pomimo znacznie większego natłoku pracy w dalszym ciągu będą zobowiązane do przestrzegania wszystkich wyznaczonych przepisami terminów. Oczywiście pracownicy biur rachunkowych będą musieli nie tylko zdążyć z wykonaniem wszystkich powierzonych im zadań w wyznaczonym terminie.
Bardzo ważne jest również to, by bardzo dokładnie zapoznali się ze zmianami prawnymi, jakie będą miały miejsce dnia 1 stycznia 2022 roku, kiedy to zacznie obowiązywać Polski Ład. Większa ilość pracy i konieczność przyswojenia wielu nowych zasad podatkowych będzie się niestety wiązała z podniesieniem stawki za poszczególne usługi księgowe.